غار شیندار

شنیدار بی 1

از 8650 سال پیش از میلاد آثاری از غار شنیدار بدست آمده که نشان از اجتماع آدم در این غار و زندگی گروهی آنها دارد. این جامعه شکارگر، بز و گوسفندان وحشی را شکار می کردند. بیشتر استخوانهای یافت شده مربوط به حیوانات نر است. احتمالا آنها ماده ها را شکار نمی کردند تا نسل این حیوانات منقرض نشوند. از آنها نوعی سبد حصیری، مقدار مس طبیعی و و سنگ ابسیدین وارداتی نیز بدست آمده است.
اهالی این محل اجساد خود را درون غار دفن می کردند. 32جسد در 27قبر کشف شده اند که اکثر آنها بچه هستند. برخی اجساد اجناسی در کنار خود دارند، مثلا در یکی از آنها گردن بندی سنگی در کنار زنی و در دیگری چاقوی سنگی با دسته استخوانی در کنار فردی قرار داده شده که دسته با نوعی قیر به سنگ چسبیده است.

شنیدار -زاوی چمی

زاوی چمی سایتی در چهار کیلومتری غار شنیدار است که دهه 50 میلادی توسط اکیپ آمریکایی حفاری شد و بقایای آن به 9217 سال پیش از میلاد تعلق دارند. ساکنین غار بز، گوسفند و گوزن وحشی شکار می کردند. قدیمی ترین سازه معماری بین النهرین که تا کنون کشف شده مربو به این غار است. از این سازه سنگ های پایه دیوار با پلان گرد به جا مانده است. ابزارهای ساکنان زاوی چمی علاوه بر سنگ، از استخوان و عاج نیز ساخته شده اند و در آنها قیری که از 160کیلومتر دورتر استخراج شده بکار رفته است.

کریم شهیر

کریم شهیر سایتی در چم چمال کرکوک عراق است که در بالاس صخره ای بلند قرار گرفته و به هزاره نهم پیش از میلاد تعلق دارد. شکار اصلی ساکنان این منطقه گوسفند وحشی بوده اما غزال، گوزن، گراز، گرگ و روباه نیز گاهی شکار می شدند. آنها لاک پشت نیز می خوردند و آثار آسیاب کردن گیاهان بر روی سنگ های آسیاب نیز از آنها به جا مانده است. در این دوره کم کم گیاه وارد غذای آدمی شده است. دو مجسمه سفال که در آتش پخته شده بودند نیز از این سایت بدست آمده است.

غار شنیدار

غار شنیدار

غار شنیدار

تصاویر غار شنیداراز سایت

 
 
Mesopotamia before history/Petr Charvát - Routledge : مرجع
 
اطلس تاریخ ایران