اطلس تاریخ ایران  
 

زندگی روزمره و دانش دنیای باستان

همه آنچه در کتابهای تاریخ یافت می شود مربوط به سلسله ها و شاهان دنیای باستان است. زندگی روزمره مردم قطعه گمشده تاریخ است. دلیل آن هم این است که تاریخ نویسان تاریخ را برای شاهان مینوشتند. یافته های باستان شناسی هم بیشتر مربوط به اشیای کاخها است که مستقیما به شاهان و افراد عالیرتبه ربط پیدا میکند. با توجه به فقر اطلاعات باید نحوه زندگی مردم دنیای باستان را از لابلای سر نخهای تاریخی استخراج کرد. خوشبختانه تحقیقات خوبی در مورد علوم و دانش دنیای باستان انجام شده است ولی چیزی که در آنها مشترک است این است که آنها اغلب سعی دارند دانش یا تجربه ای را به یک قوم یا کشور نسبت دهند و دنبال اولین ها میگردند تا بگویند اولین گاو در فلان کشور رام شد یا اولین معادله ریاضی توسط فلان قوم حل شد. دید اطلس تاریخ ایران اینگونه نیست. از نظر ما دانش مانند مایعی است که در ظروف مرتبط به هم به راحتی حرکت می کند.
کشفیات دنیای باستان افتخار مردم دنیای باستان است نه یک قوم خاص. از اینرو در بحث زندگی روزمره و دانش دنیای باستان سعی کرده ایم همه دنیای باستان را مورد نظر داشته باشیم نه فقط ایران را. پیشرفتی که در صنعت صفال سازی ایران شده در شرق آسیا یا آمریکای لاتین نیز شده است. هرکدام با چند سده اختلاف به آن رسیده اند. با توجه به عدم وجود رسانه در دنیای باستان و سختی مسافرت نمیتوان گفت آنها از روی هم کپی برداری کرده اند. این پیشرفتها نتیجه احتیاج بوده که با سعی مردم به دست آمده است.

در ادامه فهرستی از تخصصهای باستان فراهم شده است. برخی از آنها مانند دانش فتح قلعه مستقیما مربوط به شاهان می شوند و برخی همچون موسیقی و بازی های محلی مربوط به زندگی مردم هستند. کتاب یا منبع دیگری که همه آنها را با هم آماده داشته باشد هنوز نوشته نشده است و هر مدخل از یک منبع مجزا برداشته شده است. نام مرجع را میتوانید در صفحه آن موضوع بیابید. مدخلهایی که هنوز تکمیل نشده اند و لینک آنها کار نمی کند در دست تحقیق هستند. این پروژه در ابتدای سال 95 شروع شده و امید است در طی دو سال آینده تکمیل شود. در صورتی که می توانید در این تحقیق شریک باشید لطفا با من تماس بگیرید. با کمال میل کمک شما مورد قبول واقع خواهد شد.

 

اجتماع و قانون

مدرسه و آموزش

تجارت

پول، سکه و اعتبار

جرم و قضاوت

برده داری

جنگ

ابزار جنگی

فتح قلعه

 

علوم

نوشتن و خط

ریاضی

ستاره شناسی و ستاره بینی

جهت یابی درمعماری

دانش شکل زمین

دانش شناخت خورشید

دانش شناخت ماه

بهداشت و پزشکی

دانش طبیعی

صنعت و معدن

کشاورزی

تقویم

پیشرفت ساخت سفال

وسایل نقلیه

کشتی سازی و حمل و نقل آبی

حمل و نقل زمینی

خانواده

ازدواج طلاق و رابطه جنسی

تولد فرزند

زندگی فامیلی

شهرها و ساختمان ها

موزاییک

نقشه برداری و نقشه کشی

خانه و شهر سازی

سیستم آبرسانی قنات

خوردنی ها

غذا و نوشیدنی

مردم و حیوانات

تفریح

بازی و اسباب بازی

موسیقی و رقص

ورزش و مسابقات

دنیای روحانی

دین های باستانی و باورها

مرگ و تدفین


پوشش و مد

لباس

لوازم روزمره